Lato z teatrem dla dzieci i młodzieży. Kulturynek.

Wakacje z KultuRynkiem!

Przygodę z projektem „Lato z teatrem dla dzieci i młodzieży. Kulturynek” fundacja Revita oraz Agencja Rewitalizacji Starówki ARS Sp. z o.o. rozpoczęły w 2017 roku. Projekt okazał się strzałem w dziesiątkę. Kulturynek, przypomnijmy, to teatralne przedstawienia i spektakle realizowane przez Teatr Form Wielu, w plenerze, na Placu Starego Rynku w Płocku. Dedykowane są dzieciom i młodzieży.  Rokrocznie w letnie popołudnia, plac przed małą sceną gromadzi rzesze dzieci i ich opiekunów, którzy z ogromnym zainteresowaniem przyglądają się spektaklom odgrywanym na scenie.

 

W okresie wakacji 2019 na bajkowe przedstawienia zapraszamy z każdy poniedziałek, począwszy od  lipca o godzinie 18.00. A co przewidziano w tym sezonie?

Cały cykl rozpoczął się  8 lipca.  Zgromadzeni na Placu Starego Rynku widzowie  mieli przyjemność obejrzeć wyjątkowe przedstawienie. „Arka wszystkich świętych” – to spektakl zachowany w konwencji średniowiecznego widowiska jarmarcznego. Zawartych w nim jest wiele wątków historycznych, a aktorzy jak średniowieczni kuglarze mówią do publiczności jak do zgromadzonej na rynku gawiedzi. Używają przy tym klasycznych, drewnianych lalek teatralnych, co ubarwia opowieść podkreślając jej ludyczny klimat.

Czym jest magia i czy każdy z nas może zostać magikiem? Na te pytania odpowiemy wraz z bohaterami spektaklu  „Królik z kapelusza” 15 lipca. Przezabawny spektakl z udziałem wielu postaci i lalek teatralnych. Zobacz sam! Dowiesz się, że każdy z nas może wyczarować coś innego.

Co kryje tajemnicza walizka, która nagle pojawiła się na scenie? Tego chcą dowiedzieć się bohaterowie spektaklu "Czyja to walizka?". To przezabawna historia pełna iluzji i magii. Magii teatru lalek, która mieści się w walizce obszernej jak nasze wyobraźnie. Jesteście gotowi odkryć tą tajemnicę razem z nami? Jeśli tak zapraszamy w poniedziałek 22 lipca.

Na przedstawienie „Czerwone – zielone” zapraszamy 29 lipca. To spektakl o tematyce BHP, uczący najmłodszych bezpiecznego i rozsądnego zachowania podczas drogi do szkoły czy na podwórku. Uczy również zasad odpowiedniego zachowania się podczas spożywania posiłków. Nie jest to jednak nauka pełna faktów i teorii. To przede wszystkim dobra zabawa przy użyciu teatru lalek oraz pantomimy.

Przez dwa pierwsze poniedziałki sierpnia na małej scenie gościć będziemy Teatr Nemno. Teatr ten powstał w 2014 roku. Tworzy go jego pomysłodawca, aktor i reżyser spektakli Henryk Hryniewicki oraz Dagmara Jemioła – Hryniewicka, która czuwa nad plastyczną oprawą. Teatr NEMNO funkcjonuje jako teatr objazdowy. Spektakle prezentowane są w różnych placówkach kulturalnych na terenie całego kraju oraz na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą.

Będziemy mieli przyjemność obejrzeć spektakl na podstawie powieści braci Grimm „Trzy świnki”. Pewnego razu trzy małe prosiaczki dochodzą do wniosku, że kram, w którym zamieszkały jest już niewystarczającym dla nich domkiem. Postanawiają zbudować własne. Swoją pomoc oferuje handlarz, właściciel owego kramu. Ta pozorna przysługa, staje się początkiem trzech różnych historii. Czy prosiaczkom uda się wybudować wymarzony dom? Kto jeszcze będzie chciał im w tym przeszkodzić?  Sprawdzimy to w poniedziałek, 5 sierpnia.

12 sierpnia  będziemy mieli przyjemność obejrzeć spektakl "Czerwony kapturek" także inspirowany baśnią Braci Grimm. Pewien krawiec chciał uszyć nowe ubrania dla dzieci, niestety zabrakło mu materiału. Został tylko czerwony aksamit. Ten niezwykły materiał przywołuje mu wspomnienie o pewnej Babci, która bardzo kochała swoją wnuczkę. Krawiec postanawia opowiedzieć ich historię i na oczach widzów kreuje świat baśni.

 

Najprawdziwszy skarb” to historia przyjaźni pod płaszczykiem pirackiej bandery. To zabawna opowieść mówiąca o przygodach pirackiej załogi w poszukiwaniu skarbu. Kapitan wraz ze swoim majtkiem przemierzają morza i odwiedzają różne krainy, spotykając na swojej drodze wiele przedziwnych stworzeń. W spektaklu aktorzy korzystają z wielu form teatru lalek, przez co opowieść jest bardziej atrakcyjna dla młodego widza, porusza wyobraźnię i wrażliwość.  Zapraszamy na nią w dniu 19 sierpnia.

Cykl przedstawień na starówce zakończymy w dniu 26 sierpnia, ponownym pokazem sztuki „Arka wszystkich świętych”.

Cały cykl „Lato z teatrem dla dzieci i młodzieży. Kulturynek” będzie odbywał się dzięki finansowaniu ze środków  Miasta Płocka. Jest bezpłatny dla wszystkich uczestników.

Patronem medialnym "Lato z teatrem dla dzieci i młodzieży. KultuRynek" jest Radio RPL FM.

 

Do zobaczenia na Starówce!